Badanie EMG w zespole cieśni nadgarstka
Pracownia badań EMG
EMG (elektromiografia) to badanie elektrofizjologiczne, oceniające funkcjonowanie nerwów obwodowych. Badanie wykonuje się za pomocą elektrod płytkowych lub igłowych. Pozwala ono wykryć i zdiagnozować, wiele poważnych schorzeń o podłożu neurologicznym, w ich wczesnym stadium w tym choroby nerwów obwodowych.
W zespole cieśni nadgarstka badanie EMG i przewodnictwa jest nieodzownym elementem diagnostyki. Pozwala wykluczyć inne schorzenia jak na przykład polineuropatie oraz ustala stopień uszkodzenia nerwu pośrodkowego.
Badanie oceniające przewodnictwo nerwowe jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonuje się je stymulując nerw, krótkotrwałymi impulsami elektrycznymi o niewielkim natężeniu. Impulsy podawane są przez skórę, a umieszczone na skórze elektrody płytkowe, rejestrują reakcje nerwu na bodźce. Takie badanie pozwala zbadań wszelkie zespołu z ucisku nerwów obwodowych.
Elektromiografia jest bezpieczna. Tym niemniej, nie powinno się wykonywać badania u osób z rozrusznikiem serca, wszczepionym defibrylatorem, z elementami metalowymi w okolicy badania np. śruby, płytki itp. Badanie można bezpiecznie wykonać w ciąży.
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Ręka i nadgarstek musi być czysty. Dlatego, nie należy smarować jej kremem czy balsamem. Duże znaczenie ma również, niewychładzanie tego miejsca. Obniżona temperatura ciała w miejscu badania, może wpłynąć na jego wynik np. zimna ręka przy badaniu w kierunku zespołu cieśni nadgarstka.
Pracownia badań EMG
Centrum Medyczne Czechów
ul. Kompozytorów Polskich 8
20-848 Lublin
81 741 54 07 lub 669 137 000