USG ortopedyczne Lublin: kolana i stawu kolanowego
Dr n. med. Szymon Skwarcz telefon: 604 414 416
Ukończyłem II Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dyplom lekarza posiadam od 2010 r. Staż dyplomowy odbyłem w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie , w czasie od października 2010 r. do października 2011 r. W tym samym roku, to jest w 2011, rozpoczęła się moja specjalizacja w dziedzinie ortopedii i traumatologii w Klinice Ortopedii i Traumatologii SPSK4 w Lublinie. Rok 2011 to również początek moich studiów doktoranckich w Klinice Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W 2015 roku Rada II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w oparciu o rozprawę doktorską dotyczącą wpływu osocza bogatopłytkowego (PRP) na gojenie ubytków kostnych nadała mi tytuł naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny. Od 2016 r. pełnię funkcję asystenta w Klinice Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Moim miejscem zatrudnienia jest Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala w Puławach, gdzie zajmuję się wykonywaniem zabiegów z zakresu ortopedii i traumatologii. Prowadzę również w moim gabinecie w Lublinie praktykę ortopedyczno-traumatologiczną, w ramach której zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób oraz urazów narządów ruchu.
Należę do Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Więcej o mnie:
Jestem lekarzem sądowym przy Sądzie Okręgowym w Lublinie.
Zapraszam do prowadzonych przeze mnie w Lublinie i Puławach Gabinetów Ortopedycznych.
USG w ortopedii i traumatologii
Kiedy przydatne jest USG narządu ruchu?
USG narządu ruchu pozawala na ocenę stanu mięśni, ścięgien więzadeł oraz stawów. Jest bardzo pomocne w diagnozowaniu zmian pourazowych w obrębie narządu ruchu. Jako jedyne badanie obrazowe pozwala nie tylko na statyczną ocenę badanej okolicy ale pozwala także na diagnozowanie uszkodzeń w trakcie testów i w trakcie ruchu (badania dynamiczne)
.
USG kolana i stawu kolanowego w Lublinie
USG kolana jest kluczowe w diagnostyce zmian pourazowych w obrębie tego stawu. Pozwala wykryć uszkodzenia stawu i określić ich stopień. W badaniu USG kolana można określić m.in.
• obecność płynu w stawie
• obecność torbieli podkolanowej (torbieli Bakera)
• stan więzadeł pobocznych i krzyżowych
• stan i stopień uszkodzenia dostępnych w badaniu powierzchni chrzęstnych
• błonę maziową pod kontem zmian zapalnych
Pod kontrolą USG możliwe są także do wykonania iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego, sterydów lub osocza bogatopłytkowego (PRP), których celem jest leczenie dolegliwości bólowych barku.
Badania USG narządu ruchu wykonuję przy pomocy aparatu GE Voluson E8 Expert w Gabiecie przy ul. Szczerbowskiego w Lublinie.
Dlaczego tak ważne jest USG stawu kolanowego?
USG narządu ruchu jest bardzo ważnym badaniem, od którego powinno zaczynać się diagnostykę. Pomaga ono dokonać właściwej oceny stanu mięśni, ścięgien, wiązadeł i stawów. Jest niezwykle pomocnym badaniem w diagnozowaniu wszelkich zmian pourazowych w obrębie narządu ruchu. USG stawu kolanowego jest niezwykle istotne w diagnostyce zmian pourazowych w jego obrębie. Dzięki temu badaniu można wykryć i określić stopień uszkodzenia stawu, a ponadto: obecność torbieli Bakera, płynu w stawie, stan więzadeł pobocznych i krzyżowych, stan i stopień uszkodzenia dostępnych w badaniu powierzchni chrzęstnych, czy też błonę maziową pod kątem zmian zapalnych. Badanie USG stawu kolanowego jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Podstawowymi wskazaniami do jego przeprowadzenia są: reumatoidalne zapalenie stawów, możliwość występowania guzów w okolicach stawu kolanowego, indiopatyczne zapalenie stawów, urazy stawu, a także możliwość pojawienia się krwiaka lub torbieli. W jaki sposób przebiega badanie USG stawu kolanowego? Przede wszystkim w warunkach bezstresowych. Lekarz udziela pacjentowi wskazówek odnośnie zachowania się podczas badania np. pozycji, w jakiej ma leżeć. Następnie lekarz kładzie specjalny żel, który sprawia, że głowica może swobodnie się poruszać. Lekarz przykłada głowicę, a ta wysyła ultradźwięki, które odbijają się od konkretnych struktur. Dzięki temu ortopeda otrzymuje informację zwrotną o stanie w jakim znajduje się staw kolanowy pacjenta. Dzięki temu lekarz może podjąć decyzję o przebiegu leczenia. Poszukujesz profesjonalnego ortopedy, który przeprowadzi USG stawu kolanowego w Lublinie? Dobrze trafiłeś! Dr n. med. Szymon Skwarcz to wykwalifikowany ortopeda, który w ramach praktyki ortopedyczno-traumatologicznej, jaką prowadzi w Gabinecie w Lublinie, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów narządów ruchu, w tym stawów kolanowych. Zanim zdiagnozuje problem, przeprowadza USG, które wykonuje wykorzystując profesjonalny aparat GE Voluson E8 Expert w Gabinecie w Lublinie. Problem dotyczy Ciebie? Skontaktuj się z nami!